W 966 roku „…książę polski Mieszko dostąpił łaski chrztu za sprawą wiernej żony…”.
Tak wiele lat później pisał o tym wydarzeniu kronikarz zwany Gallem Anonimem.
Jaką rolę w ochrzczeniu Mieszka odegrała zacna Dąbrówka – tego do końca nie wiemy…
Jedno jest pewne – chrzest Mieszka wszyscy uczeni zgodnie uważają za początek istnienia Polski i jak pisze ten sam kronikarz – długo by opowiadać o tym, jakie korzyści z tego wydarzenia wyniknęły…
Możemy więc śmiało uznać, że 14 kwietnia Polska ma swoje urodziny, uczcijmy je zatem obchodząc Święto Chrztu Polski.
Aktualności
Święto Chrztu Polski
BohaterOn
Nauczanie zdalne nie przeszkadza nam w uczestniczeniu w różnych akcjach i projektach.
Jak co roku uczestniczyliśmy w akcji BohaterOn przygotowując życzenia dla POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH.
Drodzy POWSTAŃCY jesteście naszymi BOHATERAMI, pamiętamy o Was i zawsze będziemy Wam wdzięczni!!!Klasy: 6c i 6d
INFORMACJA
Wielkanoc
Niech te Święta Wielkanocne będą pełne nadziei i wiary, niech wniosą w serca wiosenną radość i dadzą chwilę wytchnienia od codziennych trosk i obowiązków. Ciepłych, spokojnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, które przyniosą nadzieję na lepsze jutro życzy:
Dyrektor szkoły Karina Bryja
Wiadomość
Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, wprowadzone w kraju obostrzenia oraz zalecane stosowanie pracy zdalnej, w dniach 29.03.2021 r do 9.04.2021 r., pracownicy sekretariatu będą pracowali w systemie zdalnym. Bardzo prosimy przy załatwianiu spraw o korzystanie z bezpiecznej komunikacji elektronicznej - sp37@oswiata.tychy.pl lub telefonicznej - 513032872. Można również nadal przekazywać dokumenty korzystając z wrzutni, która znajduje się przy portierni w budynku szkoły.
REKRUTACJA
WAŻNY KOMUNIKAT
Termin testu do klasy dwujęzycznej nie ulega zmianie.
Informacja na ten temat znajduje się w LINKU
Z poważaniem Karina Bryja
Wyróżnienia w Ogólnopolskim konkursie literackim” Literacka zimowka 2021”
Miło nam poinformować, że w Ogólnopolskim konkursie literackim” Literacka zimowka 2021”dwie uczennice naszej szkoły zdobyły wyróżnienie:
w kategorii klas IV – VI Kaja Puchałka z kl. 6d (opiekun p. Krystyna Rasinska)
w kategorii klas VII-VIII Nadia Faroń z kl. 8b(opiekun p. Joanna Uznańska- Basoń)
„Literacka zimówka” to konkurs adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Warunkiem uczestnictwa było przesłanie autorskiego, dotąd niepublikowanego wiersza o tematyce zimowej. Oceniano ciekawe, oryginalne ujęcie zimowego tematu oraz wrażliwość poetycką.
Organizatorem konkursu jest Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie.
Na konkurs napłynęło 377 prac z całej Polski.
Dzień Kolorowych Skarpetek
W piątek 19 marca obchodzić będziemy Dzień Kolorowych Skarpetek. To także Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia obowiązkowo ubieramy 2 różne kolorowe skarpety. A żeby wiosna poczuła, że na nią czekamy - zakładamy wszystkie ubrania kolorowe.
Spotkanie z Hanią, Igą i Ulą
Projekt PoczytajMy - podsumowanie
Zapraszamy do naszej SZKOŁY
Znasz wyrazy i zdania wieloznaczne?
“W Pacanowie kozy kują,
więc Koziołek, mądra głowa,
błąka się po całym świecie,
aby dojść do Pacanowa".
Okazuje się, że w to zdanie, które zna chyba każdy, wkradł się mały chochlik. Uczniowie kl. 1a podczas kolejnych zajęć w ramach projektu edukacyjnego próbowali chochlika znaleźć. Na początku nie było to łatwe. Ale pomogła lektura 3 części "Przygód Koziołka Matołka". Pani Bibliotekarka przeczytała fragment komiksu Kornela Makuszyńskiego i wszystko stało się jasne. Nie, nie zdradzimy tajemnicy. Jeśli chcecie wiedzieć, przeczytajcie komiks. Podpowiedzieć możemy tyle, że Koziołek po wielu przygodach dotarł do wymarzonego Pacanowa i tam doświadczył tego, że niektóre wyrazy i całe zdania mają wiele znaczeń. Odnajdywanie i wymyślanie takich zdań, to niezła zabawa, do której Was zapraszamy .
Podczas zajęć uczniowie poznali także trudny, ale bardzo ciekawy zawód kowala.
American Corner
Choć w tych trudnych czasach pandemii klasy dwujęzyczne musiały bardzo ograniczyć swoje językowe przygody na warsztatach czy w angielskojęzycznym kinie i teatrze, to jednak na szczęście nie musiały z nich zrezygnować całkowicie. Jest mnóstwo możliwości uczestniczenia w warsztatach online i coraz więcej ostatnio ich odkrywamy.
W lutym odbyły się już dwa wirtualne spotkania siódmych klas dwujęzycznych (b oraz d) w katowickim American Corner, mamy też zaplanowane kolejne – comiesięczne warsztaty.
American Corner, czyli Centrum Kultury i Informacji Amerykańskiej, od lat prowadzi bibliotekę oraz organizuje warsztaty, zajęcia, kluby dyskusyjne i inne ciekawe spotkania, dzięki którym można rozwijać umiejętności językowe w zakresie języka angielskiego oraz poznawać kulturę i historię Stanów Zjednoczonych.
Podczas naszych pierwszych warsztatów otwierających cykl comiesięcznych spotkań obie klasy dwujęzyczne poznały strukturę organizacyjną władz federalnych i stanowych USA. Prowadząca warsztaty pani Monika Laber wyjaśniała zawiłości organizacyjne w sposób przejrzysty i atrakcyjny przeplatając swój wywód filmikami, piosenkami i odpowiadając na wszystkie nasze pytania.
Już nie możemy doczekać się kolejnego spotkania, na którym pani Monika opowie nam o możliwościach studiowania w USA. KILKA ZDJĘĆ
Wycieczka klasy dwujęzycznej 7d
Na krótko przed drugą edycją nauczania zdalnego, udało nam się – klasie dwujęzycznej 7d – wybrać na dwudniową wycieczkę w góry. Odbyła się ona w dniach 1-2.10.2020 r. Ponieważ pojechał z nami jako drugi opiekun pan z geografii, mogliśmy po drodze dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o regionie oraz zwiedziliśmy Żywiec, który okazał się urokliwym miastem. Po spacerze wyruszyliśmy w góry do schroniska Adamy. Pogoda nas nie rozpieszczała, do chatki dotarliśmy przemoczeni do suchej nitki. Powitał nas jednak wesoły ogień w kominku i gorąca herbata przygotowana przez opiekunkę schroniska. Ponieważ lało przez obydwa dni naszego pobytu, nie mogliśmy chodzić po górach, mieliśmy jednak okazję poznawać się i integrować, przestrzegając oczywiście wszelkich zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Ponieważ w chatce była tylko nasza grupa, czuliśmy się w tym przytulnym i klimatycznym miejscu naprawdę jak u siebie. KILKA ZDJĘĆ
Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie "Silesia Incognita"
Już po raz piąty nasza szkoła wraz z Muzeum Miejskim w Tychach organizuje Wojewódzki Konkurs Wiedzy o Regionie "Silesia Incognita". Także tym razem zwycięzcy pojadą do Brukseli wraz z patronem honorowym rozgrywek, europosłem Łukaszem Kohutem. Patronem merytorycznym imprezy pozostaje Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Katowicach. Finał odbędzie się 7 maja br.na Stadionie Miejskim w Tychach, aby wziąć w nim udział należy do 12 marca przesłać prezentację na temat wybranej postaci, miejsca lub wydarzenia z dziejów Śląska. Więcej: https://muzeum.tychy.pl/wydarzenie/silesia-incognita-2021/
WIRTUALNE DNI OTWARTE
W związku z aktualną sytuacją, zwiazaną z covid 19, byliśmy zmuszeni do odwołania corocznie organizowanych w naszej szkole "Dni Otwartych Drzwi”.
Niestety nie możemy gościć przyszłych uczniów naszej szkoły i ich rodziców. Jednak się nie poddajemy i chcemy zaprosić wszystkich potencjalnych naszych uczniów, wszystkich zainteresowanych do obejrzenia krótkiego filmu promującego naszą szkołę.
REKRUTACJA
Szanowni Państwo
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, w tym roku szkolnym nie odbędą się tradycyjne Dni Otwarte dla uczniów przyszłych klas pierwszych i siódmych dwujęzycznych. Wkrótce w zakładce DLA UCZNIA umieszczona zostanie prezentacja dotycząca młodszych dzieci prezentująca naszą szkołę, przygotowana przez nauczycieli. Prezentacja dla klas siódmych ukaże się w marcu. W harmonogramie rekrutacji mają Państwo wyszczególnione terminy poszczególnych działań związanych z przyjmowaniem dzieci do szkoły. Termin egzaminu do klas 7 dwujęzycznych - 23 marca o godzinie 15:00. W późniejszym terminie umieścimy szczegółowe informacje w tej kwestii.
Dyrektor szkoły Karina BryjaInformacje o rekrutacji można znaleźć klikając w LINK
Wyniki konkursu czytelniczego
W I półroczu odbył się szkolny konkurs czytelniczo-plastyczny pt. "Legendy o Tychach". Uczniowie czytali legendy i wykonali piękne prace plastyczne, które można oglądać w bibliotece pedagogicznej w Tychach. A oto laureaci konkursu: I miejsce: Miłosz Kokuła kl. 3c, II miejsce: Mateusz Misiak kl. 1d, Paulina Pakulnicka kl. 1d, Hanna Balcarek kl. 2a, III miejsce: Dominik Jagniątkowski kl. 2a. Gratulujemy!
Podróż z Koziołkiem Matołkiem
Wypełniając kolejne zadanie w ramach realizacji projektu kl. 1a wraz z p. Wychowawczynią i p. Bibliotekarką odbyła podróż używając swojej wyobraźni. Odwiedziliśmy miasta polskie, w których Koziołek Matołek przeżywał swoje przygody i poznaliśmy legendę jednego z nich. To legenda "O krakowskich psach i kleparskich kotach". Wniosek z legendy wyciągnęliśmy taki, że nie warto trzymać urazy, lepiej zapomnieć o doznanej krzywdzie i budować przyjaźń. Uczniowie wykonali piękne ilustracje do legendy, powstały nawet małe komiksowe książeczki. Być może to pierwsze książki przyszłych pisarzy lub ilustratorów... .
Archiwum Aktualności